Farklı Tasarım Canlı Ve Yapay Teraryum Satın Al


Teraryum Satın Al

Teraryum satın al siparişleri aynı zamanda çok iyi bir hediye seçeneği sizlere sunmaktadır. Böylece sevdikleriniz için terrarium sipariş vererek ve onlara bunu hediye ederek ilişkilerinizi daha egzotik bir havaya taşıyabilirsiniz. En gösterişli ve kaliteli armağanlar biridir. Teraryumları ışık alan bir yere koyup, haftada bir kere sulamanız yeterli olmaktadır. İçinde barındırdığı bitkiler uzun sürede büyüyen bitkiler olduğundan, uzun süreli budama gereksinimi yaratmayacaktır. Bu nedenle bakımı son derece kolay ve zevkli bitkilerdir. Teraryum ters çevrilmemeli veya yan yatırılmamalıdır. 

 

Teraryum Fiyatları

Teraryum; Kalıcı, uzun ömürlü olan Sukkulent bitkilerden, köklü çeşitte kaktüslerden, yosunlardan, ağaç dallarından ve egzotik çeşitte dallardan hazırlanan, değişik objelerde kullanılarak elde edilen cam bahçelerdir. Teraryum fiyatları, boyutlarına, kullanılan bitki çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Her bütçeye uygun teraryum satın al imkanları bulunmaktadır. Böylece evlerinizi ve ofislerinizi tropik bir havaya çevirmeniz kolay olacaktır. Aynı zamanda evlerinize ve ofislerinize canlılık katacaktır. 

Teraryum Malzemeleri

Kalıcı, uzun ömürlü olan Sukkulent bitkilerden, köklü çeşitte kaktüslerden, yosunlardan, ağaç dallarından ve egzotik çeşitte dallardan hazırlanan ve buna ek olarak böcekler, sürüngenler ve bazı bitkiler için kara ortamının yaratıldığı plastik ve cam seçenekleri ile sunulan tanklardır.

Teraryum satın al plastik veya cam gibi dayanıklı ve şeffaf malzemeden yapılmış bir bitki tankına sahip ol. Genel olarak teraryum malzemelri;

· Teraryuma uygun bitkiler(Acanthaceae, Caladium bicolor, etebur bitkilerin bazı türleri Dracaena sanderiana, Peperomia, Arapsaçı, Ficus pumila, küçük eğrelti otları, Japon Şemsiyesi adı ile bilinen Cyperus alternifolius, , Selaginella ve Pilea gibi sulak alanları seven ancak suyun içinde yaşayamayan bitkiler Terrarium için oldukça uygundur.)

· Küçük taşlar veya çakıl taşları

· Torf toprak

·  Süsleme malzemeleridir.

Son Dönemin Popüler Aranjmanı Teraryum

Son dönemlerin oldukça popüler çiçek aranjmanlarından biri olan teraryum sipariş ederek farklı modeller ile ofisinizde ve evinizde fark yaratabilirsiniz.

Hemen hemen herkesin dikkatini çekecek olan bu aranjmanlar ile etkileyici bir hava yaratabilirsiniz. Teraryum satın al olanaklarından faydalanarak birden fazla görsellikteki teraryumlara cazip fiyatlar ile ulaşabilirsiniz. 

Teraryum Bakımı Nasıl Yapılır?

Teraryumda önemli olan nokta bitkinizi iyi bir şekilde tanımaktır. Çok su aldığında çürüyebilen fakat nemi çok seven bu bitkiniz için doğru sulama tekniği çok önemlidir. Bitkinizi doğrudan sulama yerine ucu fısfıslı olan sulama kapları ile sulamak daha doğru bir sulama tekniği olacaktır.

Bitkinizin çakıl taşlarını gözlemleyerek, sulama zamanın gelip gelmediğini gözleyebilirsiniz. Teraryumlar doğrudan güneş ışığını almamalıdır aynı zamanda karanlıkta da bırakılmamalıdır. Isıtıcılara uzak ve aydınlık bir ortam teraryumlar için ideal ortamı sağlayacaktır.

Teraryum bitkinizin toprak besin değerini yüksek tutmak için 2-3 ayda bir torfunuzun üst kısımlarını tazeleyiniz. Teraryum bitkilerinden hangisini kullanıyorsanız o bitkiye göre toprak çeşidi kullanmayı ihmal etmeyiniz.

Fakat asla gübreleme yapmayınız. Eğer gübreleme işlemi uygularsanız, bitkiniz oldukça fazla büyüyecek ve teraryum kabınızdan dışarı çıkacaktır. Bunun sonucunda kabınızdan dışarı çıkan bitkiler, teraryum toprağına ve uygun koşullarında barınamayacağı için, ölmeye başlayacaktır.

Teraryum Bakımında Püf Noktalar

Teraryumlar cam kapların içinde bulunduğundan dolayı doğal yerleşim yerleri nemli ortamlardır. Bu yüzden çok fazla sulama bitkinizin çürümesine neden olmakla beraber teraryum mikro ekosistemini bozar ve zarar verir.

Teraryumunuzun suya ihtiyacı olup olmadığını çakıl taşlarına bakarak anlayabileceğiniz gibi parmağınızı hafifçe toprağına batırarak da anlayabilirsiniz. Teraryum bitkinizin toprağı nemli ise sulama işlemi yapmanıza gerek yoktur.

Teraryum toprağınız kuru ise sulama yapmak bitkinizin yararına olacaktır. Bu yöntemlerin yanında teraryumunuzun camında nemlenme var ise ve sizin içeriyi görmenizi engelliyor ise bu fazla sulama yaptığınızın bir göstergesi olmaktadır.

Böyle durumlarda teraryumuzun kapağını birkaç saatliğine açık bırakabilir, tekrardan nem dengesini yakalayabilirsiniz. Teraryumunuzun camı ışığı yansıttığı için direkt olarak güneş ışığına maruz kalan teraryum bitkileriniz yanabilir. Çok gölgede de tutmamanız gerekir.

Teraryumunuzun camı yosun tutuyor ise bu bitkinizi direkt güneş ışığında maruz bıraktığınız anlamına geliyordur. Daha gölge bir yere teraryumunuzu koymanız bitkinizin sağlığı için iyidir. Teraryum camının içindeki nem dengesini koruyabilmek için çok fazla sıcak ortamlardan uzak tutunuz.

Pencere önlerinde ve kalorifer yakınlarında bitkinizi kesinlikle muhafaza etmeyiniz, bu yanmasına neden olacaktır. Teraryum satış yapan yerlerden bakımı konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teraryum Tarihi

Anlatılanlara göre 1830’lu yıllarda botanik tutkunu olan Dr. Nathaniel Ward, Londra’nın kirli ve boğucu havasından hiç haz almıyordur. Bir gün içlerinde toprak kalıntısı bulunan kavanozların içerisinde bitkilerin daha kolay bir şekilde yetiştiğini gözlemler. Zamanla Dr. Nathaniel Ward’ın bu yönteminden yola çıkarak, iç mekan kısımlarında kolay bir şekilde yetiştirilebilen bitkiler koruma altına alınıp yaşatılmış ve doğal minyatür bitkisel tasarımlar oluşturulmaya başlanmıştır.

Özellikle ülkemizde 1 senedir popüler olan teraryum bitkisi bu botanik akımın bir ürünüdür. Teraryum satın al avantajlarından biri sizlere küçük doğal bir bahçe imkanı tanımasıdır. Sadece bitkisel bir doğal ortam değil aynı zamanda çeşitli böcekler ile de şekillendirilen bu akvaryumlar veya fanuslar sanat eserlerini evinizde veya ofislerinde aratmayacaktır.

Teraryum Hakkında Sık Sorulan Sorular

Teraryum camı yosun tutarsa ne yapmalıyım?

Teraryum satın al işlemleri yapıp sipariş veren kişiler, ilk kez teraryum bitkileri besleyecekler ise, akıllarında pek çok soru biriktirmektedirler. Bunlardan biri de teraryum camında biriken yosunlarıdır. Bu yosunlar, teraryumunuzun doğrudan güneşe maruz kaldığını gösteriyor olup, bitkinizi daha gölge bir yere taşımak çözüm olacaktır.

Teraryum camı buharlandı ne yapmalıyım?

Teraryum camının buharlanması bitkinize fazla su verdiğinizi gösteriyor olup, teraryum kapağını birkaç saat açık bırakmak camı içindeki nem dengesini dengelemenize yardımcı olacaktır.